Women in Nuclear POLSKA

W dniu 5 czerwca 2011 roku w Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie zapoczątkowało swoją działalność WIN-Polska - stowarzyszenie kobiet popierających pokojowe wykorzystania energii nuklearnej i technik jądrowych.
Skrót „WIN Polska”, jaki organizacja przyjęła jest odpowiednikiem europejskiej organizacji Women in Nuclear (WIN), z której doświadczeń korzysta polska organizacja. Członkinie i członkowie założyciele postanowili, że tymczasowo dopóki stowarzyszenie nie okrzepnie i nie nabierze form prawnych będzie działać przy Polskim Towarzystwie Nukleonicznym. Warto wyjaśnić, że WIN jest otwarte również dla mężczyzn, którzy wyrażą chęć realizacji celów statutowych stowarzyszenia.
Osoby zainteresowane przystąpieniem do WIN mogą to zrobić poprzez kontakt: a.jaworska@ichtj.waw.pl Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub ptn@ichtj.waw.pl Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Tak, więc można oficjalnie przyjąć 6 czerwca 2012, jako datę zawiązania się stowarzyszenia WIN-Polska.
 
Podobnie jak PTN, również WIN zamierza działać na rzecz pokojowego wykorzystania zjawisk, procesów i technik jądrowych w różnych dziedzinach przemysłu, medycyny, rolnictwa, ochrony środowiska i nauki ze szczególnym uwzględnieniem roli kobiet w tych dyscyplinach. Przedstawiono propozycje statutu stowarzyszenia, w którym wymieniono podstawowe cele, jakie organizacja zamierza osiągnąć. Są to: podnoszenie wiedzy o zastosowaniach technologii jądrowych, promowanie zawodów związanych z technologiami jądrowymi wśród kobiet, działania na rzecz zwiększenia atrakcyjności karier w nauce i przemyśle przede wszystkim wśród licealistek i studentek, ułatwianie dostępu do pierwszej pracy w sektorze jądrowym, rozwijanie aktywności zawodowej kobiet w tym sektorze, informowanie o wyzwaniach i korzyściach związanych z technologiami jądrowymi, rozwijanie dialogu z opinią publiczną w celu informowania o zastosowaniach technologii jądrowych dla dobra człowieka i społeczeństwa, wymienianie doświadczeń i poszerzanie wiedzy pomiędzy członkiniami i członkami stowarzyszenia. Po burzliwej dyskusji ustalono, że projekt statutu zostanie rozesłany ponownie do wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w WIN, w tym do pań, które nie mogły przybyć na zebranie założycielskie. Koordynacja dalszych działań będzie się zajmował wybrany Zarząd stowarzyszenia w składzie:

  • prezes Grażyna Zakrzewska-Trznadel (Instytut Chemii i Techniki Jądrowej)
  • wiceprezes Bogna Mysłek-Laurikainen (Narodowe Centrum Badań Jądrowych)
  • wiceprezes Anna Wysocka-Rabin (Narodowe Centrum Badań Jądrowych)
  • sekretarz Agnieszka Jaworska-Sobczak (Instytut Chemii i Techniki Jądrowej)
  • Magdalena Piekarz (Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej)
  • Katarzyna Wołoszczuk (Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej)

Zachęcamy do udziału!