Targi - Virtual Nuclear Power Plants Expo & Summit (VNPPES).

Departament Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska informuje o kolejnym wydarzeniu, które może zainteresować polskie przedsiębiorstwa w procesie pozyskiwania nowych rynków.

Turecka Izba przemysłu jądrowego - Nuclear Industry Association of Turkey (NIATR, www.niatr.org) zaprasza polskie przedsiębiorstwa do wzięcia udziału w kolejnej edycji targów branżowych organizowanych przez to zrzeszenie: Virtual Nuclear Power Plants Expo & Summit (VNPPES). W tym roku wydarzenie jest organizowane w postaci wirtualnej.

Corocznie - od 2014 r. - organizowane są w Ankarze targi przemysłu jądrowego; od samego początku organizatorzy wydarzenia bardzo mocno rozwijali aspekt międzynarodowy targów. Pomimo faktu, że dostawcą technologii do ich elektrowni jądrowej jest rosyjski Rosatom, na samych targach pojawiają się regularnie podmioty z państw trzecich (japońskie, koreańskie, amerykańskie, francuskie, czeskie, łotewskie, hiszpańskie, itd.). Aktualnie planuje się wydarzenie na 1-2 czerwca 2021.

Link do wydarzenia oraz do samej rejestracji:
www.inppeslive.com
https://uktechweekturkey.kongrelive.com 

Osobą do kontaktów dla zainteresowanych polskich przedsiębiorstw jest Pan Koray Tuncer, Prezes NIATR oraz Dyrektor targów VNPPES (+90 533 405 56 71, koray@niatr.org).

Turcja buduje aktualnie swoją pierwszą elektrownię jądrową (4800 MWe - 4 reaktory po 1200 MWe w technologii rosyjskiej VVER 1200); planuje się podłączenie do sieci pierwszego z reaktorów w 2023 r. (i kolejnych - sukcesywnie w 2024, 2026). Projekt inwestycyjny na skalę światową jest duży – ok. 20 mld. USD.

Aktualnie zidentyfikowaliśmy min. 3 polskie firmy, które już dostarczyły swoje komponenty dla tego projektu. Turecki Rząd narzucił rosyjskiemu Rosatomowi maksymalizację udziału własnych firm w projekcie; ich przedsiębiorstwa mają stosunkowo niewielkie doświadczenie w energetyce jądrowej. Natomiast polskie firmy - wbrew temu co się myśli - mają większe, również przy budowie czy serwisowaniu elektrowni w rosyjskiej technologii (w Rosji, Finlandii, Czechach, Słowacji, na Węgrzech i Ukrainie, Białorusi, Indiach).