Atomowy autobus

Atomowa podróż po Polsce

26 listopada rusza „Atomowy autobus – Mobilne laboratorium”, który przez 10 kolejnych dni zawita do 10 miast w całej Polsce. Pasażerowie autobusu - młodzi naukowcy z Fundacji Forum Atomowe - za cel stawiają sobie popularyzację wiedzy nt. energetyki jądrowej oraz nauk ścisłych. Przystanki zaplanowano w ośrodkach akademickich w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Koszalinie, Białymstoku i Gdańsku oraz Wejherowie, Pucku i Choczewie, czyli powiatach, w których potencjalnie powstanie pierwsza polska elektrownia jądrowa.

Projekt „Atomowy Autobus” jest największym przedsięwzięciem Fundacji FORUM ATOMOWE. Głównym jego celem jest zainteresowanie Polaków wiedzą z dziedziny energetyki jądrowej i promieniotwórczości, kwestiami bezpieczeństwa, ekonomiki projektu jądrowego oraz aktualnymi informacjami na temat technologii reaktorowych . Patronem generalnym i współorganizatorem projektu jest Ministerstwo Gospodarki.

- Działalności Fundacji przyświeca motto Marii Curie-Skłodowskiej: Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć. Dlatego wychodzimy z inicjatywą do większego grona społeczeństwa. Uczestniczymy w otwartej debacie, która opiera się na racjonalnych argumentach i naukowych podstawach, nie stereotypach i emocjach. – wyjaśnia Prezes Fundacji Łukasz Koszuk.

„Atomowy Autobus” to mobilne centrum informacyjne, wyposażone w szereg pomocy dydaktycznych (sprzęt audiowizualny, obiekty i urządzenia demonstracyjne oraz mini-laboratorium atomistyki). Działania prowadzone są przez wolontariuszy-pasjonatów nauki, którzy będą przeprowadzali specjalne pokazy i doświadczenia z zakresu fizyki jądrowej oraz ochrony radiologicznej, a także demonstrowali działanie typowej elektrowni jądrowej za pomocą specjalnie przygotowanych modeli i makiet. W programie są zaplanowane także seminaria o tematyce naukowej i społecznej, które prowadzone będą przez pracowników Fundacji. Natomiast dla młodszych i spragnionych wrażeń organizatorzy przygotowali konkursy z nagrodami.

Działania naukowców z Atomowego autobusu można śledzić na blogu www.atomowyautobus.pl, gdzie organizatorzy na bieżąco relacjonują atomowa podróż po Polsce oraz na profilu Poznaj atom. Porozmawiajmy o Polsce z energią na portalu Facebook.

Trasa przejazdu:

  • 26 listopada - Warszawa
  • 27 listopada - Kraków
  • 28 listopada - Wrocław
  • 29 listopada - Szczecin
  • 30 listopada - Koszalin
  • 1 grudnia - Gdańsk
  • 3 grudnia – Puck, Choczewo
  • 4 grudnia - Wejherowo
  • 5 grudnia - Białystok

źródło: http://www.poznajatom.pl

Więcej informacji na stronie http://www.atomowyautobus.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=35&Itemid=10